سومین همایش بین المللی صنعت خودرو “با رویکرد اقتصاد مقاومتی” در روزهای ۱۰ و ۱۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۴در محل اجلاس سران برگزار گردید و

رئیس جمهوری با بیان این که خصوصی سازی، رقابتی کردن و صادرات اصول ما در صنعت خودرو است گفت: تا خودرو صادر نشود ما به اهداف خود نخواهیم رسید.

روحانی اضافه کرد: صنعت خودرو به عنوان صنعت پیشران می تواند یک تحرک بزرگ در اشتغال و صنعت کشور به وجود آورد به همین دلیل دولت به اهمیت این صنعت توجه دارد اما برای این که این صنعت در جایگاه خود قرار گیرد قطعه سازها باید در صحنه بین المللی حاضر باشند.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ما با شرکت های خارجی مشارکت می کنیم به شرط این که قطعه ساز ما در بازار جهانی مشارکت کند. بخش های دیگر ما همچون مهندسین و طراحان هم می توانند اگر در سطح جهانی قرار گیرند، حضور بین المللی داشته باشند. ما برای این کار از شرکت های خودروساز خارجی برای حضور در ایران استقبال می کنیم نه برای مصرف در یک جامعه ۸۰ میلیونی ایران بلکه حضورشان در ایران باید برای مشارکت با خودروسازان داخلی ما باشد و این که بخشی از بازار داخلی و خارجی را با مشارکت یکدیگر به دست آوریم.

رئیس جمهوری گفت: خودروی ۳۰-۲۰ سال بعد با خودروی امروز قابل مقایسه نیست، ما باید در تحقیقات برای آینده و طراحی های آینده خودرو مشارکت کنیم.

روحانی خطاب به طرف های خارجی اظهار داشت: ایران کشوری دارای امنیت و ثبات مثال زدنی در سطح منطقه و حتی جهان است. ما دارای خطوط مواصلاتی قابل قبول و مهم در سطح کشور و منطقه هستیم.

وی افزود: جاده ها و راه آهن های ما به خطوط کشورهای اطراف متصل است. بنادر ما به آب های آزاد و اقیانوس ها اتصال دارد و از لحاظ توسعه انسانی، جوانان تحصیلکرده، باسواد و با استعداد آماده کار داریم. مهندسین فارغ التحصیل کشور ما، معادل مهندسین فارغ التحصیل ایالت متحده آمریکا است.

رئیس جمهوری ادامه داد: سابقه بیش از ۵۰ ساله خودرو سازی در ایران و زمینه های بسیار فراوان برای مشارکت و ارتقای کیفیت خودرو داخلی، ساخت انواع خودرو، مصرف داخلی و صادراتی در منطقه و جهان وجود دارد.

روحانی گفت: امیدوارم حضور شما (شرکت های خارجی خودروسازی) و این کنفرانس زمینه همکاری ها و قراردادهای نزدیک تر برای رسیدن به نقطه ای به نفع ما و شما باشد. باید نقاط مشترکمان را پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: اگر ذهن خودروسازی در دنیا این باشد که همه طراحی ها و قطعات خود را بدون همکاری با دیگران انجام دهد، خطا کرده و در دنیای افسانه ای به سر می برد.

رئیس جمهوری ادامه داد: ما می توانیم از طریق مشارکت، بهترین، زیباترین، ارزان ترین و مطمئن ترین خودرو را تولید کنیم. باید از توانمندی و موقعیت جغرافیایی هم به خوبی بهره بگیریم،مشارکت عادلانه به نفع همه است.

روحانی خاطرنشان کرد: این کنفرانس باید نقطه ای برای همکاری و مشارکت باشد که در نهایت به نفع مردم و صنعت خودرو در سطح جهان تمام شود.